Edukacinės programos Lietuvoje vis labiau populiarėja. Ypatingai jos patinka moksleiviams. Juk būtent jiems svarbiausia pabandyti, paliesti, paragauti.

Edukacinės programos – tai pažintinė veikla per patirtį. Pavyzdžiui, liečiant, minkant, konstruojant. Žemiau pateikemė, mūsų manymų, tryliką geriausių moksleiviams edukacinių programų Lietuvoje:

 

 1. Dargaičių kaimas. Pasirinkę šią kelionę, pabuvosite viename iš etnografinių Lietuvos kaimų, išgirsite kaimo architektūros istoriją, sužinosite kokiomis priemonėmis  ten gyvenantys žmonės populiarina savo etnokultūrą. O svarbiausia, kad dalyvausite  „Kaimiškų bandelių kepime“, kur galėsite patys gaminti ir ragauti.
 2. Linų dirbimas. Išdirbsime linus iki ploniausių siūlų Upytės linų muziejuje, klausysimės linininkystės Lietuvoje istorijos. Aplankysime Čičinskio kalną, Pašilių stumbryną arba žiūrėsime spektaklį Panevėžio lėlių vežimo teatre.
 3. Naginių siuvimas. Apsilankę Pasvalio kraštotyros muziejuje siūsime nagines. Aplankysime Biržų pilį – tvirtovę. Pamatysime karstines įgriuvas: Karvės olą, Geologų, Lapės įgriuvas bei Kirkilų karstinius ežeriukus.
 4. Juostų pynimas ir gobeleno audimas – Rokiškyje.  Lankysime Rokiškio krašto muziejų, kuriame susipažinsime su aukštaitiškų juostų spalvomis, raštais, patys  pabandysime nupinti juostelę ir išausti gobelenus. Taip pat apsilankysime Dvaro rūmuose, šv. Mato bažnyčioje, Kunigaikščių ir grafų rezidencijoje.
 5. Sūrio kelias – Rokiškyje. Visi žino, kad Rokiškis  sūrio kraštas, kodėl gi mums ten neapsilankius ir nesudalyvavus edukacinėje programoje? Čia galėsime ne tik paragauti sūrių, bet ir sužinoti daugiau apie juos, jų atsiradimo istoriją, iš arčiau susipažinti su sūrio gaminimo įrankiais. Pažiūrėsime filmuką, kuris mus supažindins su sūrio gaminimo technologija. Keliaukime ir paragaukime penkių rūšių sūrio!
 6. Petronių kaimas – Ukmergėje. Jei jums įdomu sužinoti, kaip senovėje  krosnyse būdavo kepama duona, tai keliaukime kartu  į vienintelį kaimą Lietuvoje, kur dar ir šiandien krosnyje kepama duona, mušamas sviestas, spaudžiami sūriai, verdami virtiniai. Paragaukime visų šių gėrybių išvykę į Petronėlius.
 7. Duonelė mūsų kasdieninė. Pakeliaukime po Anykščius. Dabar mes net nepagalvojame kokius anksčiau darbus reikėdavo nudirbti, kad pasigaminti duonos kepalėlį. Dabar puiki galimybė pakeliauti ir susipažinti su tais darbais, patiems pasigaminti „pagrandukus“ ir pasivaišinti įvairiausiais kaimiškais skanėstais.
 8. Pasmaližiaukime išsikepę šakotį. Nuvažiavę į Ignalinos rajono Strigailiškio kaimą, susipažinkime su šakočių kepimo technologija, jų atsiradimo istorija, šakočių rūšimis. Nustebsime sužinoję kiek įvairių ingredientų ir formų gali būti. Apsilankysime muziejuje ir mėgausimės savo pačių rankomis keptu šakočiu.
 9. Pasivaišinimas Trakuose. Keliaujant su mumis, dalyvausite šokolado gamybos pamokoje, pasmaližiausite, šokolado galėsite patys pasigaminti ir parvežti lauktuvių namiškiams. Taip pat bus galimybė susipažinti su karaimų tauta, jų papročiais, tradicijomis, gyvenimo būdu. Būtent karaimai atkeliaudami į Lietuvą atsivežė kibinus, nuvykę pas juos mes galėsime ne tik paskanauti jų, bet ir patys pasimėgauti gamybos procesu.
 10. Žvakių liejimas, verpimas rateliu, švilpukų lipdymas – Rumšiškėse. Aplankysime ir iš arčiau susipažinsime su Rumšiškėse esančiais 140 senovinių etnografinių trobesių, atkeltų iš visos Lietuvos ir išsilaikiusių senojo lietuviško kaimo architektūrą. Čia pat galėsime išbandyti savo rankų kruopštumą ir pasigaminti švilpukus, išsilieti žvakes, verpti rateliu Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse.
 11. Totorių tradicijos bei papročiai. Stabtelėjame Jiezno bažnyčioje, pasigrožėkime nuostabiais vaizdais nuo Punios piliakalnio. Atvykę į Raižius  totorių kaimą patirsime neišdildomų įspūdžių. Iki šių dienų Raižiuose yra išlikusi senųjų totorių bendruomenė. Susipažinsime su šia tautine bendrija, apsilankysime mečetėje. Sužinosime daug įdomių dalykų apie bendruomenės istoriją, islamo tradicijas ir papročius. Taip pat nuėję į šalia esančias kapines susipažinsime su totorių (musulmonų) laidojimo tradicijomis. Galiausiai bendruomenės namuose prie arbatos puodelio vaišinsimės tikru totorių kulinariniu skanėstu – šimtalapiu.
 12. Pieno muziejus – Latvijoje. Sūrio gamyba, pieno tyrimo laboratorijos įranga, sukamas pienas –  su visu tuo susipažinsime, bet prieš tai mes turime pamelžti karvę Latvijos Pieno muziejuje. Bet kelionė nepasibaigs vien karvės melžimu, dar aplankysime Kuldygos rajoną, Sieksatę, žymiausius dvarus, pagal jūsų pageidavimus galėsime aplankyti ir Riežupio smėlio urvus, kur keliaudami trasomis kelią sau šviesimės žvakėmis.
 13. Saldinių fabrikas – Salduje. Atvykę į Saldaus maisto kombinatą stebėsime garsiųjų saldainių „Gotina“ („Karvutė“) gamybą, ragausime jų, taip pat susipažinsime su unikalių ledų gamyba ir jų degustacija. Esant poreikiui galėsime aplankyti pirmojo Latvijos kariuomenės vado Oskaro Kalpoko muziejų Airytėse, Skrundos piliakalnį, Kalnodvaro pilis.

Jeigu turite klausimų arba dar ieškote mokiniams edukacinės programos Lietuvoje, kreipkitės į mūsų agentūrą “Jūsų ir mūsų sėkmė”. Mielai jums patarsime, padėsime ir net galėsime išnuomoti vieną iš savo didelių autobusų. Daugiau šia tema galite skaityti str. Kas gero Lietuvoje? Iki malonaus.